...و خداوند فرهادی را آفرید!

حمید عسکری

در این روزها و شب هایی که از زمین و آسمان حوادث تلخ دوره مان کرده اند و راه به راه و چپ و راست خبرهای ناخوشی اعم از وقوع جنگ های همین حوالی و در فاصله ای کاملا نزدیک با آن همه ظواهر کاملا زمخت و خشن گرفته تا مرگ عزیزانی که انگار برای رفتن با یکدیگر مسابقه و ماراتونی را در پیش گرفته اند، کام و احوال همگی مان را تلخ و ناگوار گردانده است، در لحظاتی که شادی و خنده قیمت زعفران پیدا کرده و بسیاری از ما دلتنگ ذره ای دلخوشی هستیم، ناگهان شاهد به وقوع پیوستن یکی از بزرگ ترین رویدادهای شیرین سینمایی کشورمان در سطح جهان هستیم.

حادثه ای که با دستان خلاق و توانمند مردی رقم زده شده که انگار تخصص عجیبی در پیمودن مسیرهای سخت و غیرممکن دارد! یک هنرمند درجه یک و فوق العاده عالی که خود و سینمای سرزمین مادری اش را تا عالی ترین سطح ممکن بالا برده و توجه تمامی جامعه جهانی را به سمت این سینمای محبوب و دوست داشتنی جلب کرده است. با ابتکار و خلاقیت غیرقابل توصیف او شاهد نگاه سرشار از ستایش و بهت زده جامعه ی جهانی هستیم به سمت سرزمین ایران، سینمای ایران و صد البته مردم ایران.

«اصغر فرهادی» بدون کمترین تردیدی در جایگاه یکی از مهمترین و بزرگ ترین چهره های فرهنگی و هنری سرزمین مان ایران قرار گرفته است. حادثه بزرگ به یاد ماندنی و به شدت تاثیرگذار فیلم مهم و تحسین شده «فروشنده» و دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان در هشتاد و نهمین دوره مراسم اسکار و همه رخدادهای شیرینی که در این روزها و شب ها شاهد رقم زده شدنشان هستیم، بی گمان جزو بزرگ ترین اتفاقات فرهنگی سرزمین مان ایران محسوب گشته و به شدت جای تامل، تعمق و توجه فراوان دارد. اصغر فرهادی پیش از این هم برای اولین مرتبه در طول تاریخ سینمای ایران با دریافت همین جایزه مهم اسکار بابت فیلم مهم دیگرش «جدایی نادر از سیمین» توجه تمامی جهان را به سوی سرزمین ایران جلب کرده است و در کمال تعجب خیلی ها از کنار آن حادثه ی بزرگ با بی تفاوتی عبور کرده اند! چند ماه پیش تر یکبار دیگر و این بار در یکی از بزرگ ترین رویدادهای سینمایی جهان یعنی جشنواره بین المللی فیلم «کن» با اثر باشکوهش «فروشنده» با دریافت دو نخل طلایی فیلمنامه و بازیگری یک حادثه عجیب و غیرقابل تصور را رقم زده و نگاه تمامی مردم جهان را به سمت وطنش ایران جلب کرده است. باز هم بسیاری از ما آن اتفاق بی نظیر را یکجورهایی نادیده انگاشتیم و اما اکنون «اصغر فرهادی» با قدرت و شایستگی شگفت انگیزش دومین اسکار پرافتخار خودش را تقدیم کشور، مردم و سینمای این مرز و بوم کرده است. حادثه ای که به معجزه بیشتر شبیه است تاچیزی دیگر ...

آئین برگزاری مراسم اسکار یکی از بزرگ ترین اتفاقات سینمایی جهان به شمار می رود و شاید تنها اتفاق مهم سینمای جهان باشد که تا این حد و اندازه علاقه مندان و مخاطبان پرشمار را در سرتاسر این کره خاکی به سمت خودش جذب می کند. قوانین سنتها و معیارهایش نیز با تمامی فستیوال ها، جشنواره های ریز و درشت و محافل سینمایی جهان متفاوت است. اصغر فرهادی هم اکنون یکی از مهمترین سینماگران بزرگ جهان به شمار می رود که دو مرتبه با قدرت و شایستگی بالایی از این آئین بزرگ مهمترین جایزه اش را دریافت کرده است.افتخاری که سینمای ایران را به ناگهان پرتاب می نماید به مرتفع ترین قله های موفقیت جهانی و فرصتهایی را برای آن رقم می زند که از حد تصور نیز خارج خواهد بود.

اینها یعنی آن که این بار حق نداریم از کنار این رخداد عجیب و مهم به سادگی عبور کنیم. این ها و خیلی چیزهای دیگر یعنی اینکه این بار حق نداریم اصغر فرهادی را قدر ندانیم. او که بسیار محبوب، متواضع، به شدت مهربان و بخشنده است از کنار نامهربانی های پیشین خیلی ها گذشت و دم نزد! اما حقش نبود، نیست و نخواهد بود که این بار نیز ارزش، جایگاه و شایستگی هایش را یادآوری نکرد. حقش این است که دریافت جایزه اسکار فیلم بزرگ «فروشنده» را یک جشن ملی اعلام نمایند و خانواده سینمای ملی ایران به همراه مردم این سرزمین به آن بپردازند و همگی در کنار یکدیگر به جشن و پایکوبی پرداخته و تا مدتهایی طولانی از فیلم سخن گفته و درباره سازنده با لیاقتش صحبت کنند. این یک واقعیت غیرقابل انکار است که اصغر فرهادی شیرین ترین حادثه ی ممکن را در این روزهای واپسین سال رقم زده است. یک پایان باشکوه و به شدت شادی آفرین، در سالی که سرشار بود از خبرهای بد و حوادثی ناگوار که قلب و روح بسیاری از ما را جریحه دار کرده بود. به قول اهالی سینما یک «هپی اند» یا یک پایان خوش و شاداب برای فصل پایانی سال و در آستانه ورود به بهار و سال نو. مبارک اصغر فرهادی عزیز و همه همکاران پرتلاش و خوبش در فیلم مهم «فروشند» گوارای وجود خانواده سینمای ایران و صدالبته مردم خوب و شریف ایران که در این روزها و شب ها به شدت سرمست این موفقیت بزرگ در کنار کارگردان و فیلمنامه نویس برتر سرزمین شان قرار گرفته اند و قدرشناس مهربانی ها و معرفتهای بالایش هستند و خواهند بود. اصغر فرهادی طی یک تصمیم به شدت قابل تحسین و احترام و به خاطر بی حرمتی که نسبت به مردم سرزمین اش روا داشته شده بود، از سفر به محل برگزاری مراسم اسکار خودداری کرد و دلایل این تصمیم را نیز خودش به عالی ترین وجه ممکن توضیح داده است. در طول سالهای دور و نزدیک گذشته به ندرت شاهد چنین اتخاذ تصمیمها و مواضع این چنینی از سوی جامعه هنری و فرهنگی کشورمان بوده ایم. اتخاذ چنین موضعهایی را پیش از این تنها از طرف عالیجناب «عباس کیارستمی» بزرگ شاهد بوده ایم که هم اکنون اصغر فرهادی آن را کامل تر در معرض دید جهانیان قرار داده است. اینگونه است که به گمانم باید به شدت قدرشناس حضور قدرتمند و موثر اصغر فرهادی باشیم و بسیار تا بسیار در مراقبت از او بکوشیم و از هیچ تلاشی برای قدرشناسی اش فرو نگذاریم.

چرا که او یکی از گوهرهای کمیاب این دیار به شمار می رود، یک قهرمان ملی! اما اکنون چه با نگاه و جهت جهان بینی ما بخواند یا نخواند، چه اصغر فرهادی و افتخارآفرینی های تکرارناپذیر یا سخت تکرار شدنش را دوست داشته باشیم یا نداشته باشیم و چه از جناح ما باشد یا متعلق به جناح مقابل و رقیب، اگر ذره ای نسبت به سرزمین مادری مان تعلق خاطر داشته باشیم باید او را ستایش کرده و در عالی ترین جای ممکن قرارش بدهیم، چرا که او جزو معدود چهره های ماندگار، تاثیرگذار و موفق ایران به شمار می رود که تا عمق وجودش به سرزمین مادری و مردم آن عشق می ورزد. اطمینان کامل داریم او همچنان بزرگ و بخشنده است و بی مهری ها و کم لطفی های عمدی و سهوی را بخشیده و به سادگی آب روان و زلال از کنار زخم زبانها، تهمتها و حسادتهای نهان و آشکار گذشته و به ادامه مسیرش خواهد اندیشید. همانگونه که دریافت جوایز بزرگ مغرورش نمی سازد به همان اندازه نیز همواره بار تحمل شنیدن و دریافت ناروایی ها را در اندرون وجودش تقویت می کند چرا که این خصلت بزرگان زندگی، تاریخ و روزگار بوده، هست و خواهد بود. اصغر فرهادی تمام جوایز و افتخاراتش را به شایستگی تمام گرفته نه هیچ چیز دیگر. فیلمهای او و به ویژه فیلم ماندگار فروشنده جزو آثار درجه یک سرزمین ما به شمار می روند.

از یادنبریم که برخلاف روال بسیاری از فیلمهای جشنواره پسند دیگر ایرانی و چند سینماگر پیشین، فیلمهای اصغر فرهادی و فیلم فروشنده در گام اول در داخل سرزمین ایران نمایش موفق عمومی داشته اند و بعضا نخستین جوایز و تشویق و تحسینهایشان را از جشنواره های معتبر سینمایی داخل کشور دریافت کرده اند. فراموش نکنیم که اصغر فرهادی قبل از هر چیز فاتح قلب های مردم این دیار بوده و خواهد بود. اینگونه است که او را باید به شدت مجزا کرد و حسابی قدر حضور موثرش را دانست. او در حال حاضر یکی از چهره های معتبر جهانی شده و نگاه جامعه بین المللی را به سمت خود و سینمای ایران جلب کرده است، آن هم نگاهی سرشار از تحسین، تعجب و آرامش. او یک تنه تمامی قلب های مردم ایران را سیراب از عشق و شادمانی ساخته که باید و باید مورد لطف فراوان و قدرشناسی قرار بگیرد. در این حوالی که بسیاری در تلاش هستند تا به خاطر حفظ موقعیت خویش و محفوظ ماندن قدرت جهان و مردم آن را تبدیل به دشمن هم نموده و آنان را در مقابل و مواجهه یکدیگر قرار بدهند، ناگهان اصغر فرهادی از راه رسیده و بذر عشق و لبخند را در میان همگان توزیع نموده و می شود پیام آور صلح و آرامش! معجزه یعنی این، وگرنه ویران ساختن، کاشتن بذر نفرت و کینه ورزی و روشن کردن شعله های خانمان سوز جنگ که از هر کسی به سادگی ساخته است.

از درگاه خداوند بزرگ و مهربان بی نهایت سپاسگزاریم به خاطر خلق و آفرینش فرهنگ و هنر که اصلی ترین خاستگاه بشر به شمار می رود، از خداوند متشکریم به خاطر خلق بزرگانی همچون اصغر فرهادی که در سخت ترین شرایط ممکن به همگی ما یادآوری می نمایند، به قول احمد شاملوی بزرگ؛ «بودن به از نبود شدن.. خاصه در بهار» دریافت دومین اسکار و افتخارآفرینی اصغر فرهادی مبارک او، مردم ایران و خانواده محترم سینمای این سرزمین باشد که همواره به رغم تمامی مصائب، ناملایمات و ناسزاشنیدنها، همچنان بوده اند و اجازه خاموش گردیدن چراغ آن را به هیچکس نداده اند. درود بی پایان بر فیلم فروشنده و سازنده بزرگ آن بابت روشن کردن چراغ پرفروغ امید، عشق و شوق به بودن و رفتن و پیمودن جاده زندگی. زندگی با تمامی ناملایماتش ارزش زیستن و رفتن و لذت بردن را دارد. همگی مان باید قدرشناس زندگی و بزرگانی که شیوه درست بهره بردن از آن را به ما یادآوری می نمایند باشیم. اصغر فرهادی جزو معدود چهره هایی است که همواره اهمیت زندگی را چه در فیلمهای درخشانش و چه با شیوه رفتار و سلوک شخصی اش به همگی یادآوری کرده است. این روزها چقدر خوشحال و شادمانیم که خداوند اصغر فرهادی را آفریده است...!

برنامه سینماهای کرمان

خرید بلیت سینما

سینما شهرتماشا

سینما مهتاب

سینما آسیا

سینما در استان کرمان

فراخوان

معرفی بازیگر

لوکیشن های کرمان

جدول پخش

آمارسایت

امروز38
دیروز316
کل356439

کلیه حقوق این سایت متعلق است به موسسه و آموزشگاه سینمایی پاروز

Developed by: kavakeb.net