خاطراتی از خانه سبز

علیرضا فخری زاده

 اوایل دهه شصت،هفت یا هشت ساله بودم که روزی از پدر شنیدم معلمی مشهدی به کرمان آمده و برای ساخت خانه به دنبال زمین مناسبی می‌گردد که در شمال شهر واقع شده باشد. چندی بعد آن معلم نقاش با همراهی پدر که حالا دوست یکدیگر بودند  زمینی در محله بلوارسیدی خریده پس از اینکه خود، نقشه ساختمانی‌اش را طراحی کرده بودبه تدریج ساختنش را هم به پایان رساندند.

ازاصلی ترین فضاهای آن خانه، زیرزمینی وسیع و پرنور به عنوان آتلیه و باغچه و گلخانه ایی بزرگ جهت تولید و پرورش گیاهان مختلف در نظر گرفته شده بود.من و معین پسر بزرگ آن معلم در دبستان پشت همان خانه همکلاس شده بودیم و امین پسرکوچکش هم با برادر کوچکم امین. حالا دیگر آن خانه درکوچه امام سجاد(ع) بهشت کوچک استاد امام همان معلم نقاش عاشق گل بود که همه او را به عنوان یکی از بهترین و مهربان‌ترین آموزگاران هنر، زبده‌ترین  و شاید هم اولین پرورش دهنده کاکتوس وگلها و گیاهان بسیار متنوع و کمیاب، در کرمان می‌شناختند. حدود پانزده ساله بودم که به هنرستان مالک اشتر رفتم تا رشته معماری بخوانم و از اقبال بسیار خوبم همان معلم مهربان وعاشق آنجا بود و من  “طراحی معماری” و” معماری توزیعی” را از او آموختم و به یقین دیدم که معلم عاشق، چگونه انسانیست. بسیاری از درسهای عملی طراحی کلاس ما در آتلیه همان خانه برگزار می شد آنهم با استفاده از امکانات شخصی استاد و همچنین پذیرایی،که بخش ثابت و خوب برنامه هایمان بود!  سالها می گذشت و آن مرد خوش اخلاق و خانم عبدی، همسر هنرمند و بسیار مهربانش که او نیز از نقاشان چیره دست و مدرس نقاشی و گرافیک بود حالا دیگر به چهره‌های با اخلاق و محبوب محله تبدیل شده بودند. این زوج هنرمند شاگردان زیادی را تربیت کرده و خانه شان را به محل مشاوره رایگان وکارآموزی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان رشته‌های هنری وعلاقه‌مندان و تولیدکنندگان گیاهان و بویژه کاکتوس تبدیل کرده بودند.

سه سال پیش بود که دکترمجید فدایی علیرغم مخالفت اولیه استاد که ناشی از تواضع بسیار زیادشان بود تصمیم به ساخت مستندی از زندگی ایشان گرفت و اینگونه شد که ما زندگی چند روزه‌ایی را در کنار استاد و در آن خانه یا همان بهشت کوچک تجربه کردیم و نتیجه آن شنیدن حرف دلها، تجربیات، پندها و درسهایی بود که بی‌شک درهیچ دانشگاهی نمی‌توان آموخت. به عنوان تصویربردار، بی اغراق لحظه لحظه ثبت تصویر و صدای این معلم بزرگ در حافظه دوربین و ذهنم، جزو لذت بخشترین و ارزنده‌ترین لحظات زندگی ام بوده است.

و اکنون تیر ماه سال ۹۶ خانه همچنان پابرجاست اما صد افسوس که  گلها و نقاشی‌های آن خانه دیگر صدای همدم و رفیق مهربانشان را نخواهند شنید که این شعر همیشگی را برایشان زمزمه کند.        ” چشم دل بازکن که جان بینی  آن چه نادیدنی است آن بینی”

روح‌شان سبز و خاطرشان جاوید.

منبع: هفته نامه استقامت

برنامه سینماهای کرمان

خرید بلیت سینما

سینما شهرتماشا

سینما مهتاب

سینما آسیا

سینما در استان کرمان

فراخوان

معرفی بازیگر

لوکیشن های کرمان

جدول پخش

آمارسایت

امروز409
دیروز387
کل341688

کلیه حقوق این سایت متعلق است به موسسه و آموزشگاه سینمایی پاروز

Developed by: kavakeb.net